Puconci 80
9201 Puconci
V sklopu čezmejnega projekta manjših vrednosti Interreg Slovenija-Madžarska je v soboto, 19. oktobra 2024, potekal drugi dogodek z naslovom "Kot nekoč Küzmič," ki je povezal kulturno dediščino Prekmurja in sosednje Madžarske. Dogodek, ki sta ga organizirala Razvojni zavod Občine Puconci in Občina Sakalovci, je bil posvečen ohranjanju spomina na enega najpomembnejših osebnosti prekmurske reformacije – Števana Küzmiča, ki je deloval na Madžarskem.
Program se je pričel s toplim sprejemom udeležencev iz Slovenije v Sakalovcih, kjer nas je pozdravila županja gospa Valeria Rogan, obkrožena s krajani Sakalovec. Nato smo nadaljevali z obiskom vasi Čobin (Nemescsó), kjer nas je pričakala tamkajšnja duhovnica in predstavila zgodovinske povezave med Števanom Küzmičem in krajem. Udeleženci so se imeli priložnost podrobneje seznaniti z njegovim delovanjem kot učitelja in duhovnika, njegovim prispevkom k ohranjanju prekmurske kulturne dediščine ter njegovo osrednjo vlogo v času reformacije.
Po ogledu Čobina so se udeleženci odpravili v Kiseg, kjer so uživali v sprehodu po jesenskem sejmu lokalne obrti in kulinarike, nato pa so se vrnili v Sakalovce, kjer se je v popoldanskih urah v kulturnem domu odvila slavnostna prireditev. Dogodek je bil uveden z izvedbo slovenskih in madžarskih himn, sledili pa so nastopi lokalnih pevcev in slavnostni nagovori župana Občine Puconci, gospoda Uroša Kamenška, ter županje Občine Sakalovci, gospe Valerije Rogan. Oba sta v svojih govorih poudarila izjemen pomen ohranjanja skupne kulturne dediščine ter nujnost čezmejnega sodelovanja med Slovenijo in Madžarsko.
Dogodek je še posebej zaznamoval nastop Družine poje iz Vadarec, ki je s pesmijo simbolično združila bogato kulturno dediščino obeh narodov. Ob tej priložnosti so zapeli madžarsko pesem, ki so jo priredili tudi v slovenski in prekmurski jezik, kar je navdušilo prisotne.
Zaključek dogodka je bil začinjen z okusnim madžarskim kosilom, kjer so udeleženci v prijetnem vzdušju nadaljevali izmenjavo idej in krepili medsebojne vezi. Sočasno so si obiskovalci lahko ogledali razstavo o življenju in delu Štavana Küzmiča in se preizkusili v izdelovanju rož iz krep papirja.
Projekt "Kot nekoč Küzmič" je sofinanciran s strani Evropske unije in je namenjen krepitvi vezi med Slovenijo in Madžarsko na področju kulture, zgodovine in sodelovanja. Njegov pomen se kaže v prizadevanjih za ohranitev bogate zapuščine Števana Küzmiča in spodbujanju medsebojnega dialoga, ki temelji na spoštovanju in razumevanju.
Z veseljem pričakujemo naslednje dogodke, ki bodo še naprej gradili mostove med obema narodoma ter ohranjali duh sodelovanja in prijateljstva.